Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Burun estetiği, burnun anatomisinin yüz ve vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha karmaşık ve küçük olması sebebiyle tüm estetik cerrahi operasyonlar içinde en karmaşık ve zorlayıcı ameliyatlardandır. Diğer estetik operasyonlara kıyasla burun estetiğinde revizyon oranı oldukça yüksektir. Alanında uzman bir cerrahın ellerinde bile işlem sonrası burnun dış şeklinde bozukluklar veya solunum güçlüğü oluşabilir.

Ameliyat sırasındaki milimetrik hatalar bile estetik deformasyonlara ve fonksiyonel problemlere neden olabilir. Cerrah olması gerekenden daha çok veya daha az doku çıkardığında ikinci bir cerrahi işlem yapılması gerekebilir. Revizyon burun estetiği, ilk yapılan burun ameliyatından daha karmaşık ve zor olabilir. Burun revizyon ameliyatlarında cerrahın deneyimi daha da önemli hale gelir, daha fazla deneyim, bilgi ve beceri gerektirir.

Revizyon Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Revizyon burun estetiğinden daha önce burun estetiği ameliyatı yaptıran ve hatalı uygulama nedeniyle estetik görünüm ya da sağlık açısından tatmin olmayan kişiler faydalanabilirler. Hastalar genellikle burunların yüzlerine uymadığından, kendilerine aitmiş gibi hissetmediklerinden veya yaşadıkları çeşitli sağlık sorunlarından şikayet ederler.

Operasyon başarılı geçse bile iyileşme sürecinde de bir takım sorunlar yaşanabilir. Burun yapısı büyük ölçüde kıkırdaktan oluşur, bu yüzden beslenebilmesi için bölgeye herhangi bir kan akışı yoktur. Bazı durumlarda burun bu kan akışı olmadığı için beklendiği gibi iyileşemez. Bu gibi durumlarda hastalar ilk rinoplastilerini takiben burun travması veya enfeksiyon yaşayabilirler. Kıkırdaktaki sorunlar, yüz hatlarıyla uyumsuz bir görüntüye sebebiyet verebilir.

Revizyon Burun Estetiği Öncesi

Revizyon burun estetiğinde kişinin beklentileri gerçekçi olmalıdır ve endişeleri hakkında doktoruyla konuşmalıdır. Burun estetiği cerrahı her zaman olmasa da hastanın önceki tıbbi kayıtlarını isteyebilir.

Revizyon Burun Estetiği İşlemi Ne İçerir?

Revizyon burun estetiğinin amacı estetik veya fonksiyonel sorun ne kadar büyük olursa olsun revizyon uygulayarak sorunu çözmektir. Burun çökmesi ve diğer sorunlarla ilgilenir ve burnun temel iskeletinde bir kez daha değişiklik yapar. Bu durum daha fazla komplikasyona ve daha uzun iyileşme süresine neden olabilir.

Revizyon burun estetiğinde burun içi kıkırdaklar sıklıkla kullanılır ve burnu yeniden şekillendirmek için yerleri değiştirilir. Burun kemiği ve kıkırdağı yeniden şekillendirilirken burnun solunum fonksiyonunu korumak için özen gösterilir. İşlem genellikle genel anestezi altında yapılır.

Kıkırdak Eksikliği

Rinoplastide estetik ve fonksiyonel sorunların iyileştirilmesi için burun çerçevesinin yeniden şekillendirilmesi amaçtır. Ancak vakaların bazılarında yeniden şekillendirmeye yetmeyecek kadar az kıkırdak dokusu vardır. Bu durumlarda kıkırdak genellikle kaburgadan alınır ve burun içinde yeniden kullanılmak üzere şekillendirilir. Operasyonda hataya yer yoktur, bu nedenle yüz hatlarına uygun dengeli bir için burun için tecrübeli rinoplasti uzmanları tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Kök hücre yöntemiyle ise hastanın kendi yağından elde edilen yağ enjeksiyonu, burun çökmesi veya yağ dokusu eksikliği gibi sorunları çözmek için kullanılır. Kök hücre ile zenginleştirilmiş bu yağ bir dolgu maddesi olarak kullanılır ve hastaya ömür boyu rahatlık sağlar.

Revizyon Burun Estetiğinde Hangi Yöntem Tercih Edilir?

Revizyon burun estetiğinde gerekli değişiklikler “kapalı” veya “açık” yöntem ile yapılabilir. Büyük yapısal değişiklikler varsa genellikle açık burun estetiği tercih edilecektir. Küçük düzeltmeler ise genellikle kapalı teknikle yapılır. Kapalı rinoplasti burun iskeletine ulaşmak için sadece burun iç duvarında kesiler gerektirir, dış burun derisinde herhangi bir yara izi yoktur. Açık rinoplastide ise burun delikleri arasında bir kesi yapılarak burun derisi yukarı kaldırılır. Cerrahın burun iskeletine doğrudan müdahale etmesine imkan verir. Ancak kesi gerektirdiği için kapalı tekniğe göre iyileşme süresi daha uzundur. Revizyon burun estetiğinde kapalı veya açık tekniğin kullanılması kararı vakanın durumuna ve cerrahın tercihine göre değişir ve her iki teknik de içinde avantajlarını ve dezavantajlarını barındırır.

Revizyon Ameliyatı Sonrası

Revizyon burun estetiğinin ameliyat süresi ilk operasyona kıyasla daha uzundur. Ancak herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece hastalar genellikle ameliyat oldukları gün taburcu olurlar. Revizyon rinoplasti sonrası göz çevresinde morluklar ve şişlikler yaşanması mümkündür. Ancak bu morluklar 3-4 gün içinde kaybolur, ödem günden güne azalır. Hastalar yaklaşık 10 gün içinde iş hayatlarına dönebilirler.

Revizyon ameliyatın son sonuçları 6 ay içinde gözlemlenir. Bu yüzden hastalar bu süre boyunca sabırlı olmalı ve daha iyi bir son görünüm için beklemelilerdir.

Leave a comment