Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uyku Bozuklukları Nelerdir? Uyku Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Uyku, hem günlük hayatınız için hem de fiziksel ve zihinsel sağlığınız için kritik öneme sahiptir. Çok çeşitli uyku bozuklukları normal uyku döngüsünü kesintiye uğratır ve insomnia, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu da dahil olmak üzere uykuyla ilişkili hastalıklar günlük yaşantınızı bozar. 

Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Uyku bozukluğu, sonucu uyku kalitesi, uyku miktarı bozulur.  Doğrudan fiziksel ve / veya duygusal problemlerle ilişkilendirilebilen birçok uyku bozukluğu vardır.

Altı ana uyku bozukluğu tipi şunlardır:

  • İnsomnialar
  • Hipersomniler
  • Parasomniler
  • Sirkadyen ritm uyku-uyanıklık bozuklukları
  • Uyku ile ilgili solunum bozuklukları
  • Uykuda hareket bozuklukları

En Yaygın Uyku Bozukluğu Nedir?

En yaygın uyku bozukluğu olan uykusuzluk yani isnomnia, uykuda dalma ve sürdürme zorluğu olarak tanımlanan karmaşık bir durumdur. Psikolojik stres veya travmatik bir yaşam olayından kaynaklanan kısa süreli uykusuzluk, genellikle çözüme kavuşturulsada yaşam kalitesini bozan ve oldukça tedaviye dirençli olabilen bir durumdur. 

Haftada en az üç gece ve üç aydan daha uzun süren kronik uykusuzluğun olması tanı koydurucudur.  Kronik uykusuzluk günlük yaşamınızda hasara yol açabilir, bu da düşük enerjiye, gündüz yorgunluğuna veya uykululuğa, sinirlilik, konsantrasyon veya hatırlama zorluğuna ve hatta anksiyete veya depresyona neden olabilir.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun yavaşladığı veya durduğu, nispeten yaygın, potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Durum, beyniniz oksijen eksikliğini algıladığı ve solunumu harekete geçirdiği için gece boyunca tekrarlanan uyanmaya neden olur.

Üç ana uyku apnesi türü vardır:

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu (OSAS)

En sık görülen tip OSA, hava yolunuz, uyurken ya da uyku sırasında gevşerken, kısa süreli nefes almanızı ya da horlamanızı sağlar. Aşırı kilolu olmak OSA riskini arttırır.

Santral Uyku Apnesi (CSA)

Daha az görülen bu uyku apnesi türünde beyninizde nefes almanıza yardımcı olan kaslara sinyal gönderilemediğinde ortaya çıkar. Horlama, CSA’nın normal bir belirtisi değildir.

Mikst Uyku Apne Sendromu

Tedaviye bağlı merkezi uyku apnesi olarak da adlandırılan bu durum, hem obstruktif hem de santral uyku apnesine sahip olduğunda ortaya çıkar.

Uyku Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Uyku bozukluklarını teşhis etmek ve bireysel bir hastanın uyku problemine neyin sebep olduğunu anlamak için çeşitli yaklaşımlar kullanılabilir. Her gece uyuduğunuzda, aldığınız uyku miktarını ve gece kaç kez uyandığınızı anlatan bir uyku kaydı tutmanız istenebilir.

Uyku laboratuvarında yatırılarak bir gece uyku çalışması yapılması gerekebilir.  Bu çalışma yöntemi olan polisomnografide bir EEG makinesi ile uyku düzeni, oksijen seviyeleri, vücut hareketleri, kalp atışları ve solunum düzenleriniz izlenerek kayıt tutulabilir. 

Leave a comment